Bir Web Sitesinde Olması Gereken 5 Özellik

Web siteniz ilk izleniminizi oluşturduğunuz yerdir. Ne iş yapıyor olursanız olun insanlar artık sizi online olarak bulmak istiyor.

Yeni müşteriler ve potansiyel yatırımcılar dahil olmak üzere dünyayı etkilemek için online bir alanınız var. O nedenle web sitenizi olabildiğince güzel tasarlamalısınız.

Güzel bir web siteye sahip olmak isteyenler için birkaç ipucumuz var:

Göze güzel görünmeli

Önceliğiniz insanların gözüne hitap etmek olmalı. İlk defa sitenize giren biri sitenizin tarzıyla etkilenmeli. Görünüş gerçekten önemli bir ayrıntı.

Güzel görünen şeyler bizi çeker. Gözümüzü dinlendirebileceğimiz boş alanların olması hoşumuza gider. Kolayca istediğimizi alabileceğimiz bir tasarım olsun isteriz. Sizin işiniz müşterilerin ilgisini çekmek ve o ilginin bir süre devam etmesini sağlamak.

Parlak bir içerik

Müşterilerinizin dikkatini çekecek ikinci şey sitenin içeriğidir. Birçoğu ana sayfanızdan başlayıp, hakkında kısmına geçer. Sonra bloğunuzu inceleyip ürünlerinize bakar. Yani en azından öyle umuyoruz.

Bunu gerçekleştirmek için onların dikkatini ve ilgisini çekebilmelisiniz. İçeriğinizi müşterilerinizi çekecek bir şekilde hazırlamalısınız. Müşterilere direkt olarak hitap etmeli, sorunlarını anlamalı ve onları çözüme yönlendirmelisiniz.

Görsel içerikler okumayı kolaylaştırır. Metinlerin arasına boşluklar koymak insanların okumaya devam etmesini sağlar. Doğru bir yazım dili kullanmaya özen gösterin. Mutlaka ve mutlaka bir sonraki yazıya yönlendirme butonu koyun.

E-posta kaydı

Mükemmel bir ilk randevuyu karşıdakinin iletişim adresini almadan bitirir miydiniz? Tabii ki de hayır. Potansiyel müşterilerinizin de iletişim adreslerini almadan sitenizden ayrılmasına izin vermeyin.

Web sitenizi ziyaret eden herkes bir şeyler satın almaz. Ama bir şeyler gerçekten çok hoşlarına giderse onları geri dönmeye ikna etmelisiniz. Bu noktada e-posta kaydı devreye giriyor.

Eğer müşterilerinizin e-postalarını alabilirseniz onların geri dönmelerini beklemek zorunda kalmazsınız. Onlara ulaşıp ürünler, promosyonlar ya da indirimler hakkında bilgi verebilirsiniz.

Etkileyici bir portföy

Yeni başlamış olsanız bile ulaşmak istediğiniz müşterilere kendinizi kanıtlamanız gerek. Bir portföyünüz olmadan müşterilere herhangi bir satış yapmanız mümkün değil.

Ayrıca kimse parasını kanıtlanmamış ve test edilmemiş bir işe yatırmak istemez. Yatırımcılar ne aldıkları hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Onları etkileyebilecek işleri canlı bir şekilde görmek isterler.

Eğer insanları gerçekten etkilemek istiyorsanız sitenize müşteri yorumları ve değerlendirmeleri eklemeniz gerekiyor. İnsanlar kendi sözleriyle ürünlerinizi anlatıp, ne kadar memnun olduklarını anlatınca yeni müşteriler de size güvenip ürünlerinizi almak isteyecekler.

Kendi hikayeniz

Herkes güzel bir hikayeden hoşlanır. Sitenizin her sayfasına bulmaca parçaları gibi kim olduğunuzu, sizi nelerin motive ettiğini ve müşterilerinizin bunu neden önemseyeceği hakkında şeyler yazabilirsiniz.

Bunun anlamı bütün web sitenizde kişisel hikayelerinizin yer alması değil. Sadece kendileri hakkında konuşan girişimcilerin çok da ilgi çektiği söylenemez. Burada yaptığınız hikaye paylaşımları kendi hakkınızda konuşmak için değil, işinizi nasıl geliştirdiğiniz, onlara nasıl yarar sağlamak istediğiniz ve ne gibi çözümler ürettiğinizle ilgili olmalı.

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com