Sosyal Medya Bağımlılığınızı Nasıl Frenlersiniz?

Herkes insanların sosyal medyaya nasıl bağımlı olduklarından şikayet ediyor. Ama gelin görün ki şikayet edenler bile aslında sosyal medya bağımlısı. Sosyal medya bağımlılığının gerçek hayattaki ilişkilerimize zarar verdiği çok açık.

Sosyal medyada geri adım atmak isteyenler için birkaç etkili yöntem var. Ama bu çözümler sürekli işlerini sosyal medya üzerinden yapanlar için uygulanması zor çözümlerdir. Size sunacağımız bu yöntemler tamamen sosyal medyadan uzak kalmadan alışkanlığınızı azaltacak. Denemekten çekinmeyin.

Sınır koyun

Sosyal medya alışkanlığını frenlemeyi diyet yapmak olarak düşünün. Küçük düşünmekten başlayın ve nelerin sizin zamanınızı çaldığını belirleyin. Günlük olarak bir kullanma sınırı belirleyin ya da günün sadece belirli zamanlarında kullanın. Arkadaşlarınızla toplandığınızda, iş toplantınız olduğunda ya da ailecek bir şeyler yaptığınızda telefonunuzu uzakta tutun.

Sorumlu tutacağınız başka birini bulun

Bunun en iyi yöntemi takım çalışmasıdır. Sosyal medya bildirimlerinden ve e-posta yanıtlamaktan belli bir süre ayrı kalmanız gerek. Size telefonu bıraktıracak yakın bir arkadaşınızla, sevgilinizle ya da eşinizle bir anlaşma yapın. Telefonlarınızı elinizde gereğinden fazla tuttuğunuzda birbiriniz uyarın.

Bildirimleri devre dışı bırakın

Eğer sosyal medya gün boyunca telefonunuzun titremesine neden oluyorsa buna bir son vermelisiniz. Gelen her bildirime bakmadan telefonunuzun titrediğini duymak çok zor olduğundan bildirimlerinizi kapatın. Belki saçma gelecek ama böylece kimsenin size mesaj atmadığını, fotoğraflarınızı beğenmediğini ya da sizi etiketlemediğini düşünmenizi sağlayacak.

Uygulamayı silin ya da takipten çıkaracaklarınızı belirleyin

Sürekli aynı uygulamayı açıp ana sayfayı yenileyip duruyorsanız belki de uygulamayı silmenizin zamanı gelmiştir. Hesabınızı aktif olarak bırakıp uygulamayı sildiğinizde sürekli uygulamaya girmeyeceksiniz. Ama bu size fazla şiddetli gelirse o zaman en çok bağımlısı olduğunuz hesapları takipten çıkarmaya çalışın.

Hesaplardan çıkış yapın

Bu yöntem yukarıdakilere göre en basit yöntem. Hesaplara sürekli giriş çıkış yapmak sizi biraz zorlayacak olduğundan sürekli hesaplarınızı kontrol etmeyeceksiniz. Telefonunuzu bırakıp gerçekten hoşunuza giden şeyler yapmaya başlayın.

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com