Sosyal Medya Pazarlamacılığının 10 Kuralı

İçeriğin ve sosyal medya pazarlamacılığının gücü izleyici ve müşterilerinizin temellerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Ama önceden edinilmiş deneyim ya da seziler olmadan başlamak sizi biraz zorlayabilir.

Sosyal medyanın esaslarını anlamak hayati önem taşır. Girdiğiniz entrylerin kalitesinin ve tıklama oranınızın artmasına kadar, bu 10 kural size kendi müşterilerinizi, kendi markanızı ve en önemlisi kendi alt çizginizi sunabilecek bir kuruluş inşa etmenize yardım edecektir.

1- Dinleme Kuralı

Sosyal medyada başarılı olmak daha az konuşup daha çok dinlemeyi gerektirir. Hedef müşterilerinizin online içeriklerini okuyun ve onlarla tartışıp onlar için nelerin önemli olduğunu anlayın. Bu sayede onların hayatlarına kargaşa getirmekten ziyade hayat değerlerini arttırmalarını sağlayacak içerikler ve gösterişli sohbetler yaratabilirsiniz.

2- Odaklanma Kuralı

Her işte uzman olmaktansa bir işte uzmanlaşmak daha iyidir. Yüksek odaklı içerik ve sosyal medya pazarlama stratejisi geniş bir ‘herkes için her şey’ startejisi denemekten çok daha başarılı olur.

3- Kalite Kuralı

Kalite miktardan önemlidir. Sizi okuyan, paylaşan ve sizin içeriklerinizi kendi izleyicileriyle paylaşan 1000 bağlantı sizinle kurduğu ilk bağlantıdan sonra ortadan kaybolan 10.000 bağlantıdan çok daha iyidir.

4- Sabretme Kuralı

Sosyal medya ve içerik pazarlamacılığının başarılı olması bir gecede gerçekleşmez. İstediğiniz, “güçlü” şeyi yakalasanız da sonuçları elde etmek için uzun süre kendinizi adamalısınız.

5- Birleşme Kuralı

Eğer online izleyicilerinizi kaliteli takipçilere dönüştürebilecek içerikler ve işler yaparsanız takipçileriniz kendi izleyicileriyle bunları Facebook, Twitter, LinkedIn ve daha bir sürü mecradan paylaşırlar.

Paylaşmak ve tartışmak içeriklerinizin Google gibi arama motorlarında anahtar kelimelerle yeni giriş noktaları açmasını sağlar. Bu giriş noktaları içeriklerinizin yüzlerce ya da binlerce yollardan bulunmasına yardımcı olur.

6- Etki Etme Kuralı

Sizin servisiniz, ürününüz ve işinizle ilgilenen, kaliteli izleyicilere sahip olan, yaptığınız işten etkilenebilecek insanlar bulmak için zaman ayırın. Bu insanlarla bağlantıya girin ve aranızda ilişkiler kurmaya çalışın.

Eğer onların radarına saygı duyulan, ilginç ve kullanışlı bilgi kaynağı olarak düşerseniz sizi ve işinizi bir sürü yeni izleyicinin önüne koymayı sağlayacak içeriklerinizi kendi izleyicileriyle paylaşabilirler.

7- Değer Katma Kuralı

Eğer web üzerinde bütün zamanınızı ürününüzü ve servisinizi teşvik etmeye ayırırsanız insanlar sizi dinlemeyi bırakır. Sohbetlere değer katmanız gerek. Sohbet üzerine daha az yoğunlaşıp etkileyebileceğiniz online müşterilerle ilişkileri geliştirmeye ve mükemmel içerikler yaratmaya odaklanın.

Zamanla bu insanlar işiniz için ağızdan ağıza pazarlama konusunda güçlü katalizorler haline gelirler.

8- Alındı Bildirimi Kuralı

Size kişisel olarak elini uzatan birini görmezden gelmezdiniz. O zaman online olarak elini uzatan birini de görmezden gelmeyin! Sosyal medya pazarlamacılığında en önemli unsurlardan biri ilişkilerdir. Bu durumda size ulaşmaya çalışan her insana alındı bildirimini gönderin.

9- Ulaşılabilirlik Kuralı

İçeriğinizi yayınlayıp hemen ardından kaybolmayın. İzleyicileriniz için orada mevcut olun. Yani sizin tutarlı içerikler paylaşmanız ve sohbetlere dahil olmanız gerekmektedir. Online takipçileriniz kararsız olabilir ve eğer bir hafta ya da bir ay ortada olmazsanız sizden vazgeçmekte tereddüt etmezler.

10- Karşılıklı İlişki Kuralı

Başkalarının  içeriklerini paylaşmayıp onlar hakkında konuşmazsanız başkaları da sizin için bunları yapmaz. Yani zamanınızın bir kısmını başkalarının içeriklerini paylaşarak ve onlar hakkında konuşarak harcamanız gerekir.

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com