Sosyal Medya Size Zarar Verir mi?

Sosyal medyanın büyük dengeleyici bir araç olması gerekiyordu. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla ve yabancı insanlarla paylaşmak için yaratılmıştı. Daha da önemlisi insanların başarılarını kutlamak için bir araya gelmesini ya da kötü olayları protesto etmesini sağlamak için bir yoldu. Sosyal medya herkese kendi sesini çıkarabilmesi için fırsat verdi.

Ama sosyal medyanın karanlık bir tarafı da vardı. Sonuç olarak online yaşamak öz saygınıza, ilişkilerinize, kariyer planlarınıza ciddi zararlar vermeye başladı.

Sosyal medyanın hayatınızda açabileceği ciddi sorunlardan birkaç tanesi:

Çok fazla paylaşım yapmak

Eskiden günde milyonlarca paylaşım yapan insanlar komik geliyordu. Şimdi ise çok fazla paylaşım yapmak insanın kendisini hiçbir sınır olmadan başkalarına teşhir etmesi demek. Hiçbir özel alan olmadan yaptığı her şeyi saniye saniye paylaşan insanların ciddi sorunları var.

Yanlış paylaşımlar yapmak

Sosyal medya ona bilgisayar üzerinden ulaştığımız zamanlarda iyi ve kullanışlıydı. Şimdi ise akıllı telefonlar sayesinde her an ve her yerde elimizin altında.

Kolay ulaşılabilir olması hiç düşünmeden postlar paylaşmamıza neden oluyor. Kimsenin ilgilenmeyeceği, sizinle alakalı yanlış düşüncelere kapılabilecekleri şeyler paylaşmak size zorluklar çıkarabilir.

Facebook bağımlılığı

Eskiden şakasını yaptığımız ‘facebook bağımlılığı’ günümüzde ciddi bir sorun. Bu bağımlılık sizi hayatınızı yaşamaktan alıkoymakla birlikte size güven ve kaygı problemleri yaratıyor.

Facebook bağımlılığı sizi sosyal hayatta sıkıcı bir insan haline getirir. Kimse insanların Facebook’ta neler yazdığını, hangi şarkıları paylaştığını, kimlere yorum yaptığını öğrenmek istemez.

İnternet ünlüsü olmak

İnternetten ünlü olmuş modeller hayatlarının ne kadar güzel olduğundan, insanların onları ne kadar beğendiklerinden bahsedip duruyorlar. Bunların tamamen doğru olmadığını bilmeniz gerek. Bazıları için hoş bir yaşam tarzı olabilir ama internet ünlüsü olmak siz farketmeden hayatınızın kontrolünün elinizden kaybolmasına neden olur. İnsanlarla neler paylaştığınıza dikkat etmelisiniz.

Hiçbir şey gizli değil

Sosyal medyanın en tehlikeli kısmı ne söylediğiniz ya da ne paylaştığınız değil, bütün bilgilerinize herkesin ulaşılabileceği kısım. İnsanlar kolayca telefon numaranıza, sizin ya da ailenizin adresine, patronunuza, sevgilinize hatta eski sevgilinize bile ulaşabilirler. Bu bilgilere ulaşan insanlar da size çok kolay zarar verebilir.

Sosyal medya sizi yüceltebilir. Ama onu kullanış şekliniz size ciddi hasarlar da verebilir. Bir dahaki postunuzu yapmadan önce bunları aklınızda tutun.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com