Sosyal Medyada Temizlik Zamanının Geldiğini Gösteren 8 İşaret

Parlak kırmızı bildirimler, beğeniler, etiketler. Kendinizi kandırmayın, bu aralar bunlar için yaşıyorsunuz.

Bunlar dijital yükselmelerden başka bir şey değil. Sosyal medya çok hızlı bir şekilde bağımlılık haline dönüşüyor ve bizi sessizce mahvediyor. Belki bu beğenilere, paylaşımlara, yorumlara ne kadar ihtiyacınız olduğunun farkına varmıyorsunuz. Eğer aşağıdaki semptomlardan birine bile sahipseniz sosyal medyada temizlik yapmanızın zamanı gelmiş demektir.

Yapılacaklar listeniz bittiyse

Bir seferde bir adım istediğinizi başarmanız için en doğru tavsiye olacaktır. Ama şu an içinde yaşadığımız modern dünya tek seferde kesintisiz adım atmamızı öneriyor. Sosyal medya çalışma gücünüzü emerek sizi sömürüyor.

Offline arkadaşlarınızla uzun zamandır görüşmüyorsanız

Sosyal medya size anlık sevinçler yaşatır. Bilgisayarınızı ya da telefonunuzu açın son çektiğiniz selfieyi editleyin ve paylaşın. Böyle şeyler sizi gerçekten tatmin etmez çünkü bunlar gerçek şeyler değildir. Sizin gerçek dünyaya dönmeniz gerek.

Büyük teslim tarihleri için stres yapıyorsanız

Büyük projeler büyük dikkat gerektirir ve bunlar küçük dikkat dağıtıcı öğelerle yan yana gelemez. Çalışmanız gerekirken sosyal medyayı tamamen uzak tutmalısınız. Kendinizi uzak tutunca verimliliğinizi ve dikkatinizi maksimum olarak kullanabilirsiniz.

Bir sonraki paylaşımınızı düşünmeye başladıysanız

Bir sonraki Instagram fotoğrafınızı düşünüp kafanızı onunla meşgul etmenin ne kadar kötü olduğunu biliyorum. Son günlerde düşündüğümüz tek şey sosyal medya paylaşımları oluyor. Bunu kendinize yapmayın.

Dürtü kontrolü ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız

Eliniz istemsiz bir şekilde Instagram’a ya da Facebook’a mı gidiyor? Saatlerce amaçsız bir şekilde fotoğraf beğenip video mu izliyorsunuz? Yapmanız gereken şey bu dürtünüze karşı gelmek. Kafanızı toplamak için birkaç hafta ya da birkaç ay sosyal medyadan uzak durun.

Kararsızsanız

Biz sosyal medyayı belirsizliklerimize destek olsun diye kullanıyoruz. Bu sorunlarımızın üstüne gidip onları çözmek yerine sosyal medyaya kaçıyoruz. Bu kabul edilemez.

Uzun zamandır güzel bir kitap okumadıysanız

Hayat kitaplarla çok daha iyidir ama gerçekten güzel bir şeyler okumak sosyal medya bildirimleri tarafından rahatsız edilirken mümkün değil. Yatağa geçmeden bir saat önce elinize telefonunuzu değil kitabınızı almaya özen gösterin. Bu sakinleştirici aktivite rutine dönüşünce daha dinlendirici bir uyku çekmeye başlayacaksınız.

Sosyal medyayla daha iyi olduğunuza inanıyorsanız

Kesinlikle sosyal medyayla daha iyi değilsiniz. Sosyal medyada kendinizi kaybetmeden önce mutluluğu tattınız ve şimdi mutlu olmak istiyorsanız sosyal medyadan uzaklaşmalısınız.

 

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com