Wi-Fi Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Şey

Halka açık olan ağlara şifreli bağlansanız da yabancılarla aynı ağı paylaşıyor oluyorsunuz. Çoğu kablosuz yönlendiricilerin güvenlik duvarı olsa bile bu sizi koruduğu anlamına gelmiyor. Sizin için derlediğimiz bu 4 madde ile kendinizi koruyabilirsiniz.

Email ve Banka Hesaplarınızı Kontrol Etmeyin

Tahmin edersiniz ki finansal bilgilerinize halk arasında erişmeniz iyi bir fikir değildir. Benzer şekilde email hesabınıza girmek de, emailinize bağlı olan hesaplarınızın ve bilgilerinizin ele geçirilmesine sebep olabilir.

Yanlış Paylaşımlardan Sakının

Evdeyken dosyalar paylaşabilir, yazıcıya bağlanabilir, hatta başka kullanıcıların ağınıza bağlanmasına izin verebilirsiniz. Fakat bu özellikleri halka açık ağları kullanırken kapatın. Çoğu bilgisayarda ‘ayarlar>ağ ayarları>paylaşım ayarları’ kısmından bilgisayarınızı kontrol edebilirsiniz.

Güvenli Olmayan Sitelere Dikkat Edin

Web sitesi bağlantıları birçok bilgiyi ağ üzerinden değiş tokuş eder. Girdiğiniz sitelerde kaynak konumlayıcısının solundaki yeşil kilit ikonunu kontrol edin “s” harfinin “http” sonunda olmasına dikkat edin. Bu sizin verilerinizin sadece bilgisayarınız ve ağ sunucusu arasında şifrelenmiş olduğu anlamına gelir.

Uygulamaları Kullanmaktan Kaçının

Halka açık ağları kullanırken bilgisayarınızın resmi tarayıcısını kullanmanız, telefonunuzdaki uygulamaları kullanmanızdan daha iyi bir fikir. Çünkü ağ tarayıcıları aramalarınız sırasında güvenlik denetimlerini daha titiz yapar.

Author Image
İdil Güray

Editör

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com