Yeni İş Koçları İçin 6 Sosyal Medya Stratejisi

İşe yeni başlayan ve sosyal medyada sesini duyurmaya çalışan ama nereden başlayacağını bilemeyen bir iş koçu musunuz? Markanızı sosyal medyada satmaya kararsız mısınız? Kimse sattığınız ürünü ya da servisi almayacak diye korkuyor musunuz? Öyle bir durumda yalnız değilsiniz.

Bir sürü yeni iş koçu;

  • Nerede ideal müşteri bulabilecekleri
  • Hangi sosyal medya platformlarını kullanacakları
  • Ürün ya da servisi nasıl satacakları
  • Rakipleri karşısında nasıl göze çarpacakları hakkında emin değil.

Sosyal medyaya dayalı bir iş kurmak her online girişimci için bir kuraldır. Efektif bir şekilde kullanılırsa kazançlı ve sürdürülebilir bir iş inşa edebilir ve bunu her yerden yönetebilirsiniz.

Sosyal medya çok yoğun ve baskılı olabilir. Çok kolay bir şekilde diğer iş koçları arasında kaybolabilirsiniz. Online işinizde ve hedeflerinizde size yardımcı olabilecek birkaç prensip:

İdeal bir sosyal medya platformu seçin

Her yeni online girişimcinin yaptığı hatalardan biri bütün sosyal medya platformlarında olmaları gerektiğini düşünmeleri. Bu gerçekten işiniz için iyi bir yöntem olmayacaktır. İdeal müşterilerinizin bulunduğu sizin de sevdiğiniz bir sosyal medya platformu seçin. Bir kere burada sağlam bir takipçi kitlesi kazandığınızda onları diğerlerine yönlendirmeniz daha kolay olur.

Aktifliğinizi koruyun

Bir platform seçtikten sonra içerikleriniz için bir takvim oluşturun.  Tutarlılık güven getirir. Takipçileriniz yakında ne beklediklerini ve ne zaman beklediklerini bilir hale gelecekler. HootSuite gibi paylaşımlarınız yönetecek bir uygulama bulun ve zamandan tasarruf edin.

İlişki kurmaya çalışın sonuçta bu ‘sosyal’ medya

Sosyal medya sosyal olmak için kurulmuştur. Başka endüstriden sizi etkileyenleri takip edin,  içeriklerini paylaşın ve küçük bir selam verin. Sizinle online olarak bağlantı kuran insanları tanımaya çalışın. Potansiyel müşterilerinizin nelerle uğraştıklarını ve sizin onlara nasıl çözümler sunabileceğinizi bulmanız için onlara sorular sorun.

Yüzünüzü dışarıya tanıtın

Online iş koçluğunuzu insanlaştırın. Bir iş koçu olarak markanızın asıl yüzü sizsiniz. İdeal müşterileriniz yüzünüzü ne kadar çok tanırlarsa, kim olduğunuzu ve verdiğiniz ürün ya da servise ne zaman ihtiyaçları olduklarını o kadar hızlı hatırlarlar. Doğal ışıkta profesyonel fotoğraflar çekebilir ya da profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışıp içeriklerinizde paylaşabileceğiniz bir seri hazırlayabilirsiniz.

Güven inşa edin

Her iş koçu işe hiç müşterisi olmadan başlar. Bir yerlerden başlamak zorundasınız. İnsanların bildikleri, hoşlandıkları ve güvendikleri iş koçlarını işe aldıklarını unutmayın. Aynı zamanda içerik pazarlamaya erkenden başlayın. İdeal müşterilerinizle iletişim halinde olduğunuz bir platform üzerinden konuklarınız için paylaşım yapın. Bilgilerinizi paylaşmak bilinçli bir şekilde büyümenizi ve güven inşa etmenizi sağlar.

Abone olanlara ücretsiz ürünler teklif edin

Mail üzerinden abonelikler biriktirmeye başlayıp, pazarlamanızı mailler üzerinden yaptığınızda abone olanlara bedava ürün dağıtabilirsiniz. Bu tarz teşvik edici teklifler ideal müşterilerinizin neleri öğrenmek istediklerini gösterir. Nelerle uğraştıkları hakkında bilgi edinin ve onlara çözüm sunun.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com